Освіта Буковини » Навігація » Скриня педагогічних думок » Бібліотекарі » Бібліотечний урок-казка на тему: «Каталоги та картотеки дитячої бібліотеки»

Бібліотечний урок-казка на тему: «Каталоги та картотеки дитячої бібліотеки»

Написав admin1
//
01 листопада 2011
//
//
Переглядів 2716
//
Цап Л.М.,
бібліотекар Романковецької
гімназії



Тема: Каталоги та картотеки дитячої бібліотеки.


Мета: Ознайомлення учнів з поняттями бібліографія, каталог, алфавітний та системний каталог, картотека. Формування в учнів уміння самостійно здобувати знання користування каталогами і картотеками, здійснювати пошук додаткової інформації, використовуючи знання та навички в практичній діяльності при виборі потрібної літератури в бібліотеці.

Обладнання:
Алфавітний та системний каталоги, картотеки періодики, підручників, газетно-журнальних статей рекомендаційні списки, роздільники.
Повторення попереднього матеріалу уроку

Хід уроку.
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
1. Що ми називаємо енциклопедією?
2. Як користуватися енциклопедією?
3. Чи вам доводилося користуватися енциклопедією?
4. Хто складає енциклопедії?
5. Що означає слово енциклопедія?

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу

Розповідь бібліотекаря
Шановні гості та учні, сьогодні до вашої уваги – бібліотечний урок «Каталоги та картотеки дитячої бібліотеки».
У наш час важко уявити сім’ю, яка б не мала невеличкої бібліотеки. В цій бібліотеці є книги, з ними неможливо розлучитися6 казки, пригодницькі, історичні книжки, книжки для мами і тата та інші.
Назвіть книги, які є у ваших бібліотеках? (діти називають).
Згадайте свою розгубленість, коли ви вперше прийшли до бібліотеки. Як знайти потрібну книгу? Як знайти потрібну інформацію у книзі?
Сьогодні ми з вами навчимося це робити. У цьому нам допоможе спеціальна наука – бібліографія. В перекладі з грецької це слово означає науковий, систематизований перелік і опис книжок та їх видань з огляду на їх зміст та зовнішнє оформлення. Ще в стародавні часи бібліографію називали «золотим ключем» до скарбниці знань – книг. Бібліографія – це підготовка і передача читачам інформації про друковані твори.

Діти, я мрію протягом уроку навчити вас самостійно орієнтуватися в безмежному книжковому просторі за допомогою каталогів та картотек. Але перш, ніж ми вирушимо в подорож книжковим морем, пропоную на корабликах мрії, що лежать перед вами, написати автора та назву тієї книги, яку б ви хотіли самостійно відшукати в каталозі. То ж швиденько записуємо і ставимо кораблики біля книжкової пристані. (Діти записують мрію і прикріплюють кораблики).
А зараз зустрічаймо оплесками головного винуватця нашого свята - алфавітного каталога.

Алфавітний каталог:
Я – старенький алфавітний каталог,
Живу я скільки років - вже й не знаю,
Багато родичів і друзів в шкільній бібліотеці маю.
Не люблю я вихвалятись,
Та знаннями можу з кожним позмагатись.
Люблю порядок й дисципліну ,
Слідкую за алфавітом без упину.
Стережу я карточки книжкові - і старі , і нові.
Ну, а зараз доки немає читачів
Сяду відпочину.
( В бібліотеку вбігає Зайчик)
Заєць:
Ой, бібліотека! А скільки книг гарненьких
І старих, й новеньких!
Сяду почитаю,
А потім у м’яча пограю. ( Сидить читає)
(Вбігає Їжачок)
Їжачок:
Привіт, Вухане! Що читаєш?
Мабуть й новини гарні маєш?
Заєць:
Я прочитав цікавого багато,
Але не можу я одразу, як мій тато,
У ящику он тому відшукати
Потрібну книгу чи брошуру.
Їжачок:
Тю, це дурниці, не сумуй!
За мною лише ти мандруй!
Я точно знаю , хто нам допоможе,
А сумувати – ні!
Нам це негоже.
Є в мене друг – бібліотекар,
Про каталог вона все знає
І навіть діточок цьому навчає.
Давай до класу 6-го тихенько підійдемо,
У них така ж сьогодні тема.
( Заєць та Їжачок роблять вигляд , що підслуховують урок).
Бібліотекар: Жодна людина світу не може запам’ятати всі книжкові надбання людства, і жодний бібліотекар , який би він не був геніальний, не може тримати в своїй пам’яті фонд бібліотеки. Тому на допомогу читачам та бібліотекарям приходить каталог. Що ж таке каталог?
Каталог бібліотечний – це перелік творів друку та інших документів , що є у фонді бібліотеки або групи бібліотек, за визначеним принципом.
Найбільш поширенішими в бібліотеках є такі види каталогів:
- Алфавітний
- Систематичний
- Предметний
Алфавітний каталог - найбільш зручний в користуванні. Всі книги розміщені в ньому в алфавітному порядку прізвищ автора або назв книг (якщо автор відсутній). Всі книги розміщені за алфавітом, тому тематика їх різноманітна. Поряд можуть стояти наукові книги та художня література.
Твори одного автора розставлені за жанрами:
- Повне зібрання творів
- Зібрання творів
- Твори
- Вибрані твори
- Окремі твори ( за алфавітом заголовків).
Якщо у книги є 2-3 автори, то картки розкладаються на прізвище кожного автора.
Картки словників, довідників і книг, де не вказано прізвище автора на титульному листі , оформляються за заголовком книги.
Ну а зараз послухаємо, що ще розповість про себе алфавітний каталог.
«А»- Я- алфавітний каталог
Знаю все тут на зубок !
Які є книги в бібліотеці
І де їх місце на полиці.

«Б»- Я складаюся з карток,
Що стоять в один рядок.
Найбільш люблю порядок -
Алфавітний розпорядок.
«В»- Так поставлені гарненько
В алфавіті всі картки,
Прочитаєш їх уважно,
Взнаєш все ти залюбки.
«Г» - Карток із мене не виймай,
Лиш обережно прочитай,
А цікавіші візьми
Та хутко в зошит запиши.
«Д» - Як прийдуть книжки нові,
То поповнення мені.
На кожну з них напишуть картку
Й поставлять в каталог на згадку.
«Є»- Хто зі мною щиро дружить,
Тому книга вірно служить.
У книжковім океані
Не заблудитись Петрику й Оксані.
Бібліотекар:
Ну, а зараз до нас завітали роздільники.
Роздільник:
Я – роздільник, я – центральний ,
Бо по центру я стою
І гармидер в каталозі
Вмить я друзі припиню.
А братів у мене стільки -
скільки літер в алфавіті ,
І для них є всіх робота,
І за неї всі в одвіті.
Лівосторонній роздільник:
Ну, а я всього лиш лівий!
Правосторонній роздільник:
Ну, а я всього лиш правий !
Разом:
Ми – роздільники – брати,
Завжди раді вам в усьому
Швидко всім допомогти.
Бібліотекар: Діти, може хтось підкаже, навіщо в алфавітному каталозі ці роздільники?
Каталожна картка:
Ой, йо-йой, допоможіть,
Як дійти до дому
Швидше, милі друзі, підкажіть?
Бібліотекар :
Хто ти? В тебе ми питаємо,
Діти, може й самі відгадаємо?
Учень:
Це- картка каталожна,
що в каталозі проживає,
Про книгу усе на світі знає.
Карточка:
Так, пишаюсь дуже я ,
Що читачам допомагаю,
Про книгу всю інформацію я маю.
Як звати книгу підкажу,
І автор хто , я знаю;
Де і коли її створили
І скільки сторінок втулили.
І будьте певні,
що картка каталожна вас не підведе ,
Ніколи і ніде!
Ну, а що то за значок у куточку маю,
Може хтось мені підкаже,
Бо й сама не знаю?
Учениця:
Це - шифр , він місце картки в каталозі
Точно визначає.
І кожний справиться з оцим,
Хто відділи систематичного всі знає.
Картка:
Бачу , дуже ви розумні
І кмітливі, друзі, всі.
То ж, куди я помандрую ,
Підкажіть мені?
Бібліотекар:
А зараз невеличке практичне завдання. Ми навчимося заповнювати каталожну картку. Вона складається з двох вертикальних і однієї горизонтальної лінії. Пригадайте звідки ми будемо брати дані про книгу, щоб заповнити каталожну картку? Так з титульного листа книги. Від першої вертикальної лінії ми записуємо що?
- Прізвище автора та його ініціали.
Під горизонтальною лінією від другої вертикалі пишемо Назву книги. Іноді на титульному листі вказуються дані про жанр книги, художника, то тоді ці дані теж вказуємо. Ставимо крапку, тире. Далі записуємо місце видання. Наприклад Київ (скорчено К.): видавництво «Веселка», «Дніпро», і т.д. ставимо кому, рік видання. Крапка, тире кількість сторінок.
А зараз самостійно заповнюємо каталожну картку на книгу, що лежить перед вами.
Отже, що ми записуємо на каталожній карточці?
Бібліотекар: Настав час зробити зупинку в країні систематичного каталога.
В систематичному каталозі картки з бібліографічним описом розміщені залежно від змісту книги – за розділами. Розділи відокремлюються роздільниками ,на яких вказано назву відділу.
Якщо вам потрібні книги на якусь відповідну тему, потрібно у відповідному ящику каталогу переглянути всі картки і відібрати потрібні.
Розміщуються картки відповідно до розділів «Таблиць ББК», цифрове позначення отримує кожна галузь знань. Зверніть увагу на таблицю на дошці .
Ну, а зараз практичне завдання. Ви побудете моїми бібліотекарями , а я та гості вашими читачами. Підкажіть мені. будь ласка, чи є в шкільній бібліотеці такі книги?

ІV. Практична робота:
Бібліотекар: Відкрию вам таємницю про ще один вид каталогу – предметний.
Картки в ньому розташовуються за алфавітом предметних рубрик.
Каталоги й картотеки
Гордість це бібліотеки.
Ви із ними подружіться –
Це в житті вам пригодиться.
Бібліотекар:
Ще пропоную зробити зупинку в країні картотек.
Картотека - це систематизоване зібрання карток, що містять дані довідкового характеру. Завдання картотеки - доповнити каталоги, ширше розкрити фонд бібліотеки. Можуть бути :
- Краєзнавча картотека ( збирає літературу рідного краю)
- Картотека заголовків художніх творів
- Картотека нових надходжень
- Картотека періодики ( газетних та журнальних статей)
- Тематичні картотеки, що висвітлюють найактуальніші проблеми сьогодення.
Ну, от мабуть і все, що я хотіла вам розповісти.
Їжачок:
Ну, що , друже,
Зрозумів, як книгу віднайти?
Мабуть, з цим впораєшся й ти.
Заєць:
Так - так.
Їжачок:
Я ж побіжу в садочок знов ,
Бо стиглих яблук там багато,
Маленьким їжачатам буде свято.
Заєць:
Дякую тобі за допомогу.
А я ще трішки почитаю,
А потім вже в дорогу,
Бо добрі вже знання я маю.
(Сидить читає, входить Вовк.
Вовк хапає зайця за вуха , але заєць пригинається . Доганяючи зайця ,вовк ненароком розриває книгу. Виходить Бумбарашик.
Бумбарашик :
Хто це зробив?
Заяць
Ти , ти ,хто?
Бумбарашик:
Я - Бумбарашик , охоронець книг!
Хто це зробив?
Вовк:
Що зробив?
Бумбарашик:
Поравав книгу!
Заєць:
Він!
Вовк :
Він!
Бумбарашик:
Зрозуміло, ми спитаємо саму книгу!
Чарую, чарую, чарую,
Книгу живу чую!
( Книга оживає, сидить та плаче)
Бумбарашик:
Книго, люба, не плач, скажи краще , хто тебе образив?
Книга:
Це вони - Вовк та Заєць.
Бумбарашик.:
Ну, що ж , будемо лікувати книгу. Ви її порвали , ви її і клейте.
(Вовк та заєць почали клеїти книгу)
Вовк:
Ой, Книго, ти така гарна, ти пробач нас з зайцем, ми не хотіли.
Заєць:
Так, ми ненароком!
Книга:
Пробачаю, але пообіцяйте, що будете цінувати книги і відноситися до них з повагою.
Книга: Ну , все, час не стоїть на місці. Піду , бо читачам потрібен догляд. Бувайте!
Заєць:
До побачення!
Вовк: Заєць, я хочу стати читачем. Ти вже багато знаєш, це правда?
Заєць: Так , так. Я прочитав…..
( Вовк хватає зайця і садить у велику коробку, а сам біжить за приправою. Він впевнений в тому, що нарешті з’їсть зайця. Але заєць тим часом втікає, залишивши в коробці іграшкового зайця. З’являється вовк, до зайця ,а від зайця й слід прочах! )
Вовк : Ну , заєць, ну, постривай!
Бібліотекар:
Діти , про що нагадала вам ця сценка?
Діти:
Ця сценка нагадала нам , що потрібно бережно відноситися до книг, адже без книг не буде ні каталогів , ні картотек.
Бібліотекар:
Отже, діти, давайте ще раз згадаємо :
- Які каталоги є в дитячих бібліотеках?
- Чим систематичний каталог відрізняється від алфавітного?
- Що ви знаєте про картотеки бібліотеки?

V. Підсумок уроку
Назвіть головну відмінність між картотекою і картками?
Яка картотека є в шкільній бібліотеці?
Яку інформацію можна знайти і бібліотечній картці?
З якими каталогами ви сьогодні познайомилися?
А зараз настав час дізнатися, чи збулися наші мрії ? Прошу вийти учнів до дошки, взяти свої кораблики і сказати, в якому каталозі можна віднайти записані книги?
На цьому наш урок закінчено, дякую гостям за те, що відвідали наш захід, а учням, що були активні та артистичні.

VІ. Домашнє завдання
Скласти алфавітний каталог домашньої бібліотеки.
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Актуальне Популярні Останні Вхід
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА
косметика живанши каталог
banner125x125
Головне управління освіти і науки ЧОДА
Головне управління освіти і науки ЧОДА